Výstava Osudy židovských rodin na Lounsku

Nedávno proběhla zajímavá vernisáž výstavy "Osudy židovských rodin na Lounsku", která se konala v úterý 16. července od 17. hod. v Oblastním muzeu Louny. Výstava potrvá do 15/9/2019. TV reportáž o proběhlé akci naleznete zde: https://youtu.be/TuveHOofbdw

Expozice se věnuje historii židovské komunity v Lounech, která se významným způsobem podílela na hospodářském a společenském životě ve městě až do II. světové války, kdy došlo k její likvidaci nacisty v rámci holocaustu. Autoři výstavy, místní archivář PhDr. Jan Mareš, Ph.D a studentka judaistiky Anna Krausová se zaměřili celkový pohled na dějiny Židů v Lounech a na osudy konkrétních vybraných židovských rodin, které jsou určitým mementem připomínajícím hrůzy deportací a koncentračních táborů. Kurátorem výstavy je pracovník Oblastního muzea Louny PhDr. Martin Vostřel, PhD., který se podílí na instalaci trojrozměrných předmětů, které zapůjčila Židovská obec Teplice. Výstavu finančně podpořil Nadační fond Obětem holocaustu a město Louny. Vernisáže se účastní zástupci Židovské obce Teplice, spolupracující Církve československé husitské, města Louny a další význační hosté.

Pamětní medaile k výstavě (série 100ks) je k dostání na pokladně Oblastního muzea v Lounech.

Spolek na obnovu židovských památek pečuje o nedaleký Židovský hřbitov u Hřivčic, který nedávno prošel rekonstrukcí a kde byl také umístěn památník obětem holocaustu z Peruce IN MEMORIAM. Kromě toho se snaží podílet i na obnově dalších židovských památek v severozápadních Čechách, například restauroval hebrejský nápis na Židovském hřbitovu v Žatci. Plánuje též ve spolupráci s Židovskou obcí Teplice obnovu synagogy v Lounech. Členové spolku mají pozitivní vztah k Židům i Izraeli a odsuzují antisemitismus. Více o spolku se lze dočíst na webových stránkách www.zidovske-pamatky-perucko.hys.cz.

TV reportáž o výstavě:

Promluva duchovního k výstavě:

Společná modlitba za oběti holocaustu:

PřílohaVelikost
vystava_zide_louny_plakat.pdf14.5 MB

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer